Profesionální nátěr

Aby výsledek malování magnetickou barvou vypadal jako od profesionálního malíře, přinášíme Vám několik rad a doporučení

 

Barvu promíchejte

Aby jste zamezili usazování kovového plniva, barvu před malováním důkladně promíchejte. Barvu promíchejte občas i během malování. Dosáhnete tak rovnoměrného nánosu a jednotné magnetické přilnavosti. 

 

Kvalitní podklad je základ

Pro dosažení dobrého výsledku je základem vhodný podklad. V případě malování na zeď, musí být povrch čistý, bezprašný a nejlépe vyzrálý. Vysoce savé povrchy, jako sádrokarton, nebo nové omítky je nutno penetrovat akrylátovou penetrací. Snížíte tak savost podkladu. V případě savých povrchů dochází k prudkému poklesu vody v natírané barvě a barva může nejen popraskat, ale hlavně bude na zdi špatné držet a může se začít odlupovat. 

Čím kvalitněji si připravíte podklad pro malování, tím lepší výsledek dosáhnete. 

Při natírání na dřevo, papír a plátno musíte povrch nejdříve ošetřit vhodným základovým nátěrem. 

 

Ohraničení povrchu

Povrch, který se chystáte natírat si oblepte maskovací krepovou páskou. Zamezíte tak znečištění okolních ploch. Pásku ztrhněte ihned po natření poslední vrstvy, v opačném případě se Vám může barva začít loupat a vytvoří se neostrá, až zoubkovaná hrana. V případě citlivých povrchů použijte pásku se speciálním lepidlem určeným na jemné povrchy (tesa 4333)

 

Správné odstraňování maskovacích pásek 

Maskovací páska

 

 

Váleček pro hladký povrch

Barva má oproti standardním akrylátovým disperzím hustější konzistenci a proto je náchylná na vytváření hrbolků při nesprávném nanášení. Existují válečky určené právě pro tyto typy barev. S jejich použitím dosáhnete čistý, hladký povrch. Váleček, se kterým jsme dosáhli nejlepších výsledků při testování a aplikacích byl tzv. flock váleček. Optimální je i pěnový extra jemný váleček, nebo velourový. 

 

Nanášení barvy

Před samotným natíráním magnetické barvy si práci dobře rozvrhněte. Samotné vrstvy nanášejte křížovou technikou, tj. každá vrstva kolmo na předchozí vrstvu. Postupujte nejprve od shora dolů a následně zleva doprava. Tím si zaručíte dobrý výsledek finálního vzhledu. Jednotlivé vrstvy nechte vždy proschnout nejméně 4 hodiny. Po nanesení dvou až tři vrstev (tři vrstvy zaručují lepší přilnavost magnetů) odstraňte pásku a nechte povrch schnout minimálně 6 hodin, nejlépe 24. Pak můžete magnetickou barvu přetřít vrchním krycím nátěrem. Pro dokonalý výsledek použijte kvalitní omyvatelné barvy nebo barvy na bázi vinylu. Tyto barvy mají vysokou otěruvzdornost. 

Myslete však na to, že každá vrstva natřená přes magnetickou barvu oslabuje magnetický efekt. Náš test magnetů pro různé varianty kombinací magnetické barvy a krycích vrstev si přečtěte zde

 

Rada na závěr

Existují různé druhy magnetických barev s různými vlastnostmi. Nenechte se zlákat nízkou cenou "garážových" výrobců. Vsaďte na osvědčenou kvalitu světových značek. Z vlastní zkušenosti doporučujeme Spektra Magnetic nebo Dupli Color magnetickou barvu. Rozdíl je v použitém kovovém plnivu a vzhledu. Spektra Magnetic je černé barvy a vytváří hladší povrch. Dupli Color magnetická barva je světle šedá se žíhaným efektem a vytváří hrubší povrch. Vlastnostmi se liší velice málo, pokud však chcete magnetickou barvu přetřít do světlých odstínů, lépe se překrývá světlejší odstín.