Jaké použít magnety

Kde koupit magnety?

Kde koupit magnety? Papírnictví, tam je určitě mají. Správná úvaha, však zlý výsledek. Feritové magnety standardně prodávané v papírnictví, domácích potřebách nebo v malých železářstvích jsou nekvalitní a vhodné maximálně jako magnet na lednici. Je to kvůli kvalitě používaných materiálů a technologii výroby.

Přídržnou sílu magnetů jsme testovali na papíru formátu A4, 80g/m2.

 

První test

Feritový magnet z papírnictví, válec 20x5mm. Na čisté magnetické barvě udržel 2 listy papíru. Při testování na dalších typech nátěrů neobstál.

Feritový magnet dodávaný k magnetickým tabulím, válec 18×6. Výsledek byl zcela stejný. Na kovu udrží 10 listů papíru, ale pro magnetickou barvu nepoužitelný. Takže taky neobstál.

Dále jsme přistoupili k testování kvalitních neodymových magnetů. Jsou dražší? Ani ne, magnet v papírnictví nás stál 5 Kč, větší dokonce až 20 Kč. A neodymové? Funkční začínají kolem 4 Kč, větší kolem 20 Kč. Takže cenový rozdíl skoro žádný. A výsledek? Rozdíl několik tříd.

 

Jak probíhalo testování

Rozhodli jsme se k testování přistoupit dle požadavků zákazníků. Skoro každý zákazník požaduje jiný finální vzhled magnetické barvy, respektive magnetické zdi. Proto jsme vytvořili podmínky, které odpovídají aktuálním požadavkům.

Základem pro testování jsou tři nátěry magnetickou barvou. Poté jsme část povrchu přetřeli kvalitní bílou akrylátovou vysoce omyvatelnou barvou SPEKTRA Premium. Výhodou je možnost tónování do téměř 15 tisíc odstínů. Tímto jsme vytvořili nejpoužívanější variantu překrytí magnetické barvy. 

Takže vznikli následující možnosti: 

1) Magnetická barva

2) Magnetická barva + Spektra Premium, dvě vrstvy

3) Magnetická barva + Primalex Scripto, dvě vrstvy

4) Magnetická barva + Spektra Premium, dvě vrstvy + Primalex Scripto, dvě vrstvy

Vrstvy je nutno nechat řádně proschnout a výsledek nechat ještě odpočinout nejméně 24 hodin. 

 

Testované magnety

Jak jsme již psali dříve, magnety které obstáli v testu na výbornou, byli neodymové magnety. Níže uvádíme soupis výsledků testovaných magnetů. 

 

Neodymový magnet, válec 10×2,5mm:

Magnetická barva – 8 listů papíru

+ Spektra Premium – 6 listů papíru

+ Primalex Scripto – 6 listů papíru

+ Spektra Premium + Primalex Scripto – 4 listy papíru

 

 

Neodymový magnet, válec 12x6mm:

Magnetická barva – 10 listů papíru

+ Spektra Premium – 8 listů papíru

+ Primalex Scripto – 8 listů papíru

+ Spektra Premium + Primalex Scripto – 6-7 listů papíru (magnetická barva Helios Magnetic vytváří celkově hladší povrch)

 

 

Neodymový magnet, válec 18x5mm:

Magnetická barva – 13-14 listů papíru

+ Spektra Premium – 11 listů papíru

+ Primalex Scripto – 10-11 listů papíru

+ Spektra Premium + Primalex Scripto – 8 listů papíru

 

 

Výsledek testu magnetické barvy a magnetů

Jestli přemýšlíte nad vytvořením magnetické zdi ať už ji necháte natřenou pouze magnetickou barvou (nižší otěruvzdornost), nebo se rozhodnete pro povrchovou úpravu, určitě doporučujeme zakoupit kvalitní neodymové magnety. Určitě se oplatí investovat o korunu navíc a mít magnet, který je kvalitní, udrží seznam k nákupu, namalovaný obrázek nebo technickou dokumentaci.